Lemondásra szólította fel vasárnap este Bohuslav Sobotkát, a Cseh Szociáldemokrata Párt elnökét a párt szűkebb vezetése annak ellenére, hogy a párt megnyerte a hétvégi választásokat.
A szociáldemokraták (CSSD) ugyan megnyerték a választást, de győzelmük annyira halovány lett, hogy meghiúsította eredeti elképzelésüket, miszerint koalícióra léptek volna a kommunistákkal. A párt elnöksége ezért határozatban felszólította a pártelnök Sobotkát, hogy lépjen vissza a párt azon bizottságából, amely az új kormány létrehozásáról fog tárgyalásokat folytatni. Helyi megfigyelők szerint ez egyenlő a lemondásra való felszólítással. Sobotka válaszul közölte: a felszólítást nem fogadja el.
A felhívás mögött állítólag a szociáldemokrata párt Milos Zeman államfőhöz közeli szárnya áll. Ezt látszik megerősíteni Milos Zeman vasárnapi nyilatkozata is. „
A gyenge választási eredmény következtében Bohuslav Sobotkának, a CSSD elnökének le kellene mondania”
— mondta Zeman egy internetes hírportálnak. A prágai média úgy tudja, hogy Michal Hasek, a CSSD alelnöke szombaton este titokban találkozott Milos Zeman államfővel, Zeman és Hasek azonban ezt tagadja.
„
A szociáldemokrata párt lépései bizonytalanná teszik a belpolitikai helyzetet Csehországban”
— reagált a történtekre Andrej Babis, a választáson a második helyen végzett IGEN (ANO) mozgalom elnöke. Úgy vélte: a történtek nemcsak a szociáldemokratáknak, hanem az országnak is ártanak.
Hasonló álláspontra helyezkedtek a helyi elemzők is. Általános a vélemény, hogy nem zárható ki a CSSD megválasztott képviselőinek két csoportra szakadása, s ezért a helyzet tisztázásáig pillanatnyilag a CSSD-vel gyakorlatilag nem érdemes tárgyalni a kormányalakításról. Olyan vélemények is elhangzottak, hogy jelenleg Andrej Babis a legmegbízhatóbb politikai vezető, s az ő kormányfői megbízatását sem lehet kizárni.
A hétvégi cseh választásokon, alacsony, 59,5%-os részvétel mellett hét párt jutott be a parlamentbe: a szociáldemokraták ötven, az IGEN negyvenhét, a kommunisták harminchárom, a TOP 09 huszonhat, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) tizenhat, a Virradat, valamint a kereszténydemokraták pedig tizennégy-tizennégy mandátumot szereztek a kétszáz fős parlamentben. A győztes szociáldemokraták a választást követően úgy nyilatkoztak: az ODS-en és a TOP 09 párton kívül mindenkivel tárgyalni akarnak a jövőbeni kormányról.